ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ
Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.
Back Перша домедична допомога в умовах бойових дій

Епідемія туберкульозу продовжується. 24 березня – всесвітній день боротьби з туберкульозом!

Епідемія туберкульозу продовжується. 24 березня – всесвітній день боротьби з туберкульозом!Туберкульозінфекційне захворювання людини, тварин, яке викликається бактерією туберкульозу (паличкою Коха).

 Туберкульоз не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для усіх.

Як показали проведені дослідження, сьогодні має місце недостатня інформованість населення  України з питань профілактики, лікування та боротьби з туберкульозом. Щоб зупинити та перемогти туберкульоз усі мають зрозуміти, що без обізнаності населення про  туберкульоз, боротьба з ним приречена на невдачу.

В Україні в 1995 р. зареєстрована епідемія туберкульозу, яка і донині невпинно прогресує. За роки епідемії показник захворюваності на туберкульоз збільшився в 1,7 рази, смертності від цього захворювання – в 1,5 рази. Кількість хворих на туберкульоз складає близько 1,4 % населення України. Україна по рівню смертності від туберкульозу займає перше місце в Європі.

Джерело інфекціїхвора людина (на відкриту бактеріальну форму туберкульозу), 55 видів тварин, 25 видів птахів, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження, грунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живе, розмножується та зберігається збудник туберкульозу. Туберкульозна паличка вражає всі органи і системи людського організму.

Шляхи передачі. Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловимрідше  -  харчовим або контактно-побутовим шляхом. Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час співу, розмови. Зараження може відбуватися під час безпосереднього контакту з хворим (поцілунків) і опосередковано (через забруднені предмети вжиткукниги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні). За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15 - 20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може заразити за рік 10 - 15 осіб.

 Збудник туберкульозу  дуже стійкий до впливу навколишнього середовища: у грунті зберігається до 1 - 2 років, у вуличному пилудо 10 діб, річковій водідо 5 міс., в умовах кімнатної температури (темному місці) залишається життєздатним протягом 4 міс., при розсіяному світлідо 1,5 міс. Ультрафіолетове проміння вбиває його через 2-3 хв., кип’ятінняпротягом декількох хвилин.  

На жаль, на самому початку перебіг захворювання може бути непомітним для хворого. Крім того, деякі люди, навіть почуваючи себе нездоровими, звертаються до лікаря тільки через декілька місяців після початку захворювання, займаючись самолікуванням. Під впливом самолікування може навіть дещо поліпшитись самопочуття, зменшитись кашель та знизитись температура. Проте, як правило, при рентгенологічному дослідженні вже виявляється запущений туберкульозний процес у легенях чи інших органах.

Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час “зустрічі” з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.

На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІЛ/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя тощо.

Високий ризик захворіти мають діти, особливо раннього віку (їхня  імунна система ще не сформована) та люди похилого віку (через вікове послаблення імунітету).

         Для своєчасного виявлення хворих на туберкульоз необхідно:

1.      Щорічне флюорографічне обстеженняНеобхідно, щоб кожна людина використала можливість такого обстеження для перевірки стану свого здоров'я. Флюорографічне обстеження зовсім не шкідливе. Проходьте рентгенологічне обстеження (флюорографію) за рекомендацією лікаря - незалежно від термінів попереднього обстеження.

2.      Щорічна туберкулінодіагностика дитячого населенняпостановка реакції Манту всім дітям віком від 4 років.

      Туберкульоз виліковний, при умові раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря. Якщо Ви більше двох  тижнів почуваєтеся погано, Вас турбує кашель, маєте знижений апетит, підвищену температуру, пітливість, особливо вночі, задуху, кровохаркання НЕГАЙНО зверніться за медичною допомогою.

Чим раніше виявлений хворий на туберкульоз, тим більше шансів у хворого на повне вилікування. Вчасно розпочате лікування є запорукою повного вилікування.

Туберкульоз не виліковуєтьсяякщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично, зловживати алкоголем, наркотичними засобамивнаслідок чого розвивається така форма туберкульозу (хіміорезистентна), яка не піддається лікуванню протитуберкульозними препаратами.

Не займайтесь самолікуванням !

Жодні відомі народні засоби не можуть вилікувати туберкульоз. Їх можна використовувати як доповнення до основного лікування після консультацій з лікарем.

 

ЯК  ВБЕРЕГТИСЬ  ВІД  ТУБЕРКУЛЬОЗУ

1.      Щоб не захворіти на туберкульоз в умовах епідемії,  необхідно повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати квартиру  в чистоті, частіше провітрювати приміщення.

2.      Провокують захворювання надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами.

3.      Уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). Строго дотримуйтесь правил особистої гігієни при використанні молока і м’яса, надійно піддавайте їх термічній обробці. Не купляйте молочні продукти, фасовані у нестерильний, раніше вживаний пластиковий посуд.

 

ЯКЩО ХВОРИЙ ВДОМА

  1. Хворий на туберкульоз стає джерелом захворювання своїх рідних, особливо дітей.
  2. Необхідно негайно госпіталізувати хворого з відкритою формою туберкульозу.
  3. Особам, які  проживають разом з хворим, слід негайно звернутись до лікаря.
  4. Якщо хворий не госпіталізований:

-          виділити йому окрему кімнату або окремий куток і відгородити ширмою;

-          обов’язково ізолювати дітей від хворого;

-          хворому обов’язково виділити: окреме ліжко, постіль, білизну, посуд, засоби особистої гігієни, які після забруднення знезаражують, а постіль і носильний одяг прасують;

-          хворий вдома повинен мати дві індивідуальні плювальниці;

-          хворий на  туберкульоз під час кашлю повинен прикривати рот і ніс серветкою, що   значно зменшить кількість інфекційних краплин, які потрапляють у повітря, при спілкуванні надягати хірургічну маску.

  1. Особливу увагу необхідно звернути  на дотриманням хворим правил особистої гігієни.

 

            Лікар-фтизіатр ЦРЛ Києво-Святошинського району    О.В.  Ковтун