ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ
Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.
Back Перша домедична допомога в умовах бойових дій

Що необхідно знати про зупинку кровотечі?

Що необхідно знати про зупинку кровотечі?Як анонсувалося раніше ми розпочинаємо цикл інформаційних публікацій про першу долікарську допомогу. Нам вдалося поспілкуватися з хірургом Вишнівської міської лікарні Святославом Сергієнко. Лікар розповів про види кровотеч та методи їх зупинки.

Кровотечі бувають декількох видів: артеріальна – від неї найбільше гинуть потерпілі; венозна; капілярна та паренхіматозна кровотеча, тобто з внутрішніх органів: таких як печінка, нирки чи легені. «Артеріальна кровотеча найбільш інтенсивна, адже тиск у судинах сягає 120 мм рт.ст., витікає яскраво-червона  кров, яка шипить і пульсує. При венозній кровотечі витікає темно-червона кров, вона не шипить і виходить під меншим тиском. Капілярна кровотеча зазвичай змішана та як правило зупиняється сама. Паренхіматозна кровотеча небезпечна тим, що ми не бачимо скільки людина втратила крові, тому необхідно здійснити термінове хірургічне втручання», - пояснює Святослав Петрович.

Тож давайте розглянемо найпростіші методи зупинки кровотечі до приїзду «швидкої». Перший з них – накладання давлючої пов’язки. «Прикладом є капілярна кровотеча. На рану необхідно накласти стерильну марлю чи серветку, зверху - товстий прошарок вати. Потім тугим бинтуванням зупинити капілярну кровотечу. Таким  методом можна зупинити капілярну та венозну кровотечу, а також невелику артеріальну», - зауважив Святослав Сергієнко. Замість вати можна використовувати складений у багато шарів бинт.

Наступний методпальцьове притискання судини до кістки. Приміром артеріальна кровотеча зупиняється притисканням ближче до тіла, при цьому використовуються другий, третій, четвертий пальці або перший. Зазвичай так можна зупинити кровотечу з великих судин. «Це сонна артеріявона знаходиться на шиї, таким чином зупиняються кровотечі з нижніх щелеп, обличчя, підщелепна кровотеча або верхня частина шиї. Як їх зупинити? Великим пальцем притискаємо сонну артерію до хребта. Можна посилити натиск іншою рукою, або використовувати другий, третій і четвертий пальці», - розповідає лікар.

Якщо кров іде з плеча чи з-під руки, необхідно зупинити кровотечу з підключичної артерії таким же чином. Артерія притикається пальцями до першого ребра. «Якщо кровотеча виникла з нижньої третини плеча або передпліччя, з внутрішньої сторони двоголового м’яза плеча (біцепс), притискаємо плечову артерію до кістки вище місця поранення», - пояснив Святослав Петрович. При венозній кровотечі перетискається ділянка вени нижче рани, тобто далі від тіла. Венозні кровотечі можуть призвести до повітряної емболії, оскільки у вени може потрапити повітря.

Третій метод зупинки кровотечнакладення джгута. Зазвичай він використовується при артеріальних кровотечах. Накладати його необхідно на одяг чи тканину. Перший шар джгута як правило накладається сильно, іншіслабше. Обов’язково повинна зупинитися кровотеча, а на периферії має бути відсутній пульс. «Коли ми зупиняємо венозну кровотечу джгутом кінцівку необхідно підняти догори. Також обов’язково треба залишити записку з часом накладення, оскільки на  верхні кінцівки джут накладається на 1,5 години, на нижніна дві години. При транспортуванні потерпілого кінцівку необхідно іммобілізувати, тобто накласти шину. При неправильному накладанні джгута можуть бути певні ускладнення: якщо накласти його на голе тіломоже бути некроз шкіри. Якщо джут не знімати більше дозволеного часу може виникнути гангрена кінцівки. Не можна накладати його занадто туго, адже може виникнути парез чи параліч кінцівки», - розпівів лікар.

Слід пам’ятати, що під час транспортування джгут має бути видно. Якщо дозволений час сплив, а потерпілого ще не довезли до лікарні, необхідно зняти джгут і на 10-15 хвилин пальцьовим методом притиснути артерію чи вену, потім знову накласти джгут, але вище чи нижче, залежно від типу кровотечі. «Ще однією особливістю накладання джгута є те, що його не можна накладати на середню третину плеча, оскільки там дуже близько до кістки проходить нерв і якщо його перетиснути може бути парез чи параліч кінцівки.

Ми дякуємо Святославу Сергієнко за надану консультацію. Більше методів зупинки кровотечі читайте у наступному номері газети.