ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ
Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.
Back Перша домедична допомога в умовах бойових дій

Головна техніка літа

Головна техніка літаГоловною побутовою технікою літа по праву можна вважати кондиціонери. Адже охолодитисямрія та мета кожного у спекотну погоду. Проте кондиціонерине проста побутова техніка, яку можна купити, встановити, увімкнути і все — він працює, забезпечуючи людині омріяний мікроклімат з комфортною саме для неї температурою та вологістю повітря. Проте багато людей не купують кондиціонери не через брак коштів, а тому, що мають певний психологічний барєр.

Так вже сталося, що будь-який винахід людини має дві сторони медалі. Кондиціонерне виняток. Усі ми багато чули перо користь кондиціонерів: і охолодження повітря, і його іонізація, і очищення. Проте останнім часом зявилося багато чуток і про шкоду систем кондиціонування. Одна з них полягає у тому, що робота кондиціонера спричиняє хворобу «легіонера». На жаль, це не міф. Така хвороба дійсно існує, проте небезпечні легіонели живуть лише у системах із центральним кондиціонуванням, які працюють за принципом зворотнього водопостачання. У побутових же кондиціонерах та спліт-системах легіонел просто не існує: їм там немає звідки зявитися, адже для їхньої життєдіяльності потрібна температура води близько 35°С. А у звичайних кондиціонерах вода трохи не замерзає, осідаючи у вигляді конденсату. До того ж, за словами завідуючої терапевтичним відділенням вишнівської поліклініки Ніни Правдолюбенко, вона, як лікар, жодного разу не чула про те, що легіонельоз було зареєстровано в Україні.

Іще один міф полягає у тому, що системи кондиціонування нібито очищують повітря від аеронів (негативно заряджених часток) і воно стає «мертвим», що негативно відображується на самопочутті людини. Насправді, аби цей міф спростувати, навіть експерт не потрібен. Варто лише згадати уроки фізики та поглянути на фільтр у кондиціонері. Останній має вигляд дрібної сітки, що не пропускає пил, насіння рослин тощо. Аерон у мільйони разів менший за пил, тож відфільтрувати його означало б те саме, що затримати фільтром атом. До того ж фільтр у кондиціонері через свій негативний заряд просто не в змозі притягувати негативно заряджені часточки (аерони): ще зі школи відомо, що притягуються лише протилежності.

Третій міф: кондиціонер — причина застуди. Насправді проблема тут не у техніці, а в людині, яка, перебуваючи у спеці, прагне якомога швидше охолодитися. Незнання про максимально припустиму різницю температур призводить до найрізноманітніших хвороб.

«Потрібно знижувати температуру повітря у приміщенні поступово, - пояснює Ніна Правдолюбенко. - Коли заходите у приміщення, варто встановити температуру на 2-3 градуси меншу за температуру повітря на вулиці. За півгодини можна іще трохи знизити температуру. І так доти, доки вона не сягне комфортних 22°С».

До речі, різниця температур повітря на вулиці та у приміщенні не повинна бути більшою 8-10 градусів. Інакше такий перепад буде схожий на те, що людина вийшла взимку на подвіря у легкому літньому одязі. Тоді їй загрожуватимуть не лише застуди, а й бронхіти, пневмонії, невролгії тощо.

«Перепад температур — стрес для організму, внаслідок якого погіршуються імунні функції», - говорить завідуюча терапевтичним відділенням.

Ні для кого не секрет, що є кондиціонери «сушать» повітря. З огляду на те, що людина звикла дихати зволоженим повітрям, це може негативно впливати на самопочуття, особливо тих людей, що мають проблеми із дихальною системою.

«На сухих слизових оболонках дихальних шляхів людини немає бактерицидних речовин, які організм постійно виділяє, - каже Ніна Правдолюбенко. - Вони створюють місцевий імунітет. А якщо немає такого імунітету, то збільшується частота захворюваності».

До речі, людям із бронхіальною атмою взагалі протипоказане використання кондиціонера саме через сухість повітря. Також не варто користуватися системами кондиціонування людям, що мають захворювання дихальних шляхів або невролгії, та маленьким дітям. Проте охолодитися можна інакше - «бабусиними методами». Адже колись кондиціонерів не було.

«В жодному разі не можна влаштовувати протяги, - застерігає лікар. - Адже так лише збільшиться ризик захворіти. Вентилятор — теж не вихід. Зменшити температуру повітря у кімнаті допоможуть жалюзі, фольга на вікнах тощо. А охолодити себе можна з допомогою вологого рушника чи простирадла».

Лікар також радить пити більше рідини. Проте варто відмовитися від алкоголю, а зосередитися на теплому зеленому чаї та натуральних компотах.

 

Євгенія Щенська