Кожен з нас боїться опинитися на лікарняному ліжку, тим більше в операційній. Але життя таке, що будь-якої миті може трапитися ситуація, коли допомога лікаря стане обов’язковою, і необхідним буде переливання крові. Але уявіть, як важко буде вас врятувати, коли виявиться, що крові для переливання недостатньо або ж її взагалі немає.
“Дійсно, зараз існує дуже велика проблема із донорством крові. Щоб її вистачало на всі потреби, людям потрібно бути більш свідомими – вважає головний лікар Боярської ЦРЛ Василь Кравченко. У старі часи, бути донором вважали за честь, це робили безкорисливо. Сьогодні ж, люди ставляться до цього процесу, як до додаткового способу заробітку грошей (хоча вони й невеликі, трохи більше 100 гривень)”.
Так як недалеко від території, де ми мешкаємо знаходяться Кільцева дорога, Одеська і Житомирська траси та багато доріг місцевого значення, дуже часто стаються різні дорожньо-транспортні пригоди. І на порятунок постраждалих іде значна частина компонентів із банку крові. Ще багато донорської крові використовують у пологовому будинку. Тобто в перш чергу її застосовують в екстрених випадках. А вже родичів тих хворих, кому доведеться робити планову операцію, працівники лікарні попереджають про ймовірність крововтрати під час хірургічного втручання. Тому просять привести декілька осіб аби ті стали донорами.
Взагалі, банк крові поповнюється дуже повільно. За словами Василя Кравченка, лише титанічними зусиллями завідуючого відділенням трансфузіології Євгена Бакуновського та його співробітниками вдається вчасно поповнювати банк донорською кров’ю. Євген Володимирович постійно, майже щоденно, їздить різними підприємствами, організаціями, військовими частинами тощо з агітацією та розповідями про врятовані життя. Але, на жаль, людей важко переконати, що здача крові — справді необхідність.
У відділенні трансфузіології, що розташоване у Боярській ЦРЛ, бажаючих здати кров готові зустріти майже не щодня. А надати кров до операційних при потребі можуть взагалі у будь-який час дня і ночі, адже передбачити, коли знадобиться переливання крові неможливо.
“Взагалі, здати кров чи плазму може будь-яка людина віком від 18 до 60 років без інфекційних хвороб та гіпотонії, – продовжує розповідь завідувач відділення трансфузіології Євген Бакуновський. Для цього достатньо взяти із собою паспорт та ідентифікаційний код і з’явитися до відділення. Відновлюється кров уже за два-три місяці, тому здавати її можна близько чотирьох разів на рік, а плазму можна здавати хоч щотижня, адже вона відновлюється набагато швидше. Але ще існують деякі обмеження. Якщо чоловікові можна стати донором у будь-який день місяця, то жінкам можна здавати кров лише у певні дні (це пояснюється фізіологією жінки). За один раз можуть взяти від 360 до 450 мл крові. Крім того, кров не можна здавати людині, якій видалили селезінку, адже, саме цей орган відповідає за відновлення крові”.
Якщо людина за роки донорства здає більше 16 літрів крові чи 20 літрів плазми, вона стає Почесним донором України і має певні пільги у вигляді 10% надбавки до заробітної плати і пенсії.
За словами головного лікаря Тарасівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Алли Демченко, здавати кров дуже корисно для здоров’я, адже в результаті люди менше хворіють. Тому, що відбувається фізіологічне омолодження організму, зокрема омолоджується сам кістковий мозок, де ростуть усі клітини. І якщо жінка омолоджується під час вагітності, то всі інші – виключно коли здають кров.
Скільки б користі не приносила здача крові, але, на жаль, з кожним роком кількість донорів неухильно зменшується і жодна пропаганда особливо не змінює ситуацію. Допоки людина не зіштовхнеться із ситуацією, коли їй чи її близьким знадобиться переливання крові, вона не хоче зрозуміти необхідність та надзвичайну важливість цього процесу. Тож не будьте байдужими і приєднуйтесь до благородної справи, адже бути донором - то почесне звання.
Яна Дроща
< Попередня | Наступна > |
---|