ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ
Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.
ти як?
Back Перша домедична допомога в умовах бойових дій

Бережіться нападу кліщів!

Бережіться нападу кліщів! Кінець весни, початок літапрекрасні сонячні дні, коли кожен жадає відпочинку на свіжому повітрі: для когось це пікнік на лісовій галявині, хтось насолоджується проведенням вільного часу в міському парку, а інші милуються природою на заміській дачі. Але на даних місцевостях може чекати на «небезпечну зустріч» з кліщем. Адже ця маленька комаха, крім неприємних відчуттів, може передавати найрізноманітніші інфекційні хвороби: кліщовий енцефаліт, кліщовий поворотний тиф, туляремію, та найбільш розповсюджений кліщовий бореліоз (хвороба Лайма, Лайм-бореліоз). КиєвоСвятошинський район є ензоотичною територією з іксодових кліщових бореліозів. Щороку в районі реєструється 1-3 випадки захворювання серед людей у різних населених пунктах.

Потрапивши на тіло людини, кліщі найчастіше присмоктуються в районі голови, шиї, паху, живота і інших частин тіла. Утримується на тілі 10 днів, збільшуючись до розмірів квасолини, набуваючи коричневого або червоного кольору. Іноді тіло такого кліща приймають за бородавку, або пухлину. Укус кліща безболісний, тому що разом з слиною він вводить анестезуючу речовину і тільки через декілька годин виникає відчуття болю.

Із слиною кліща збудник бореліозу (борелія) потрапляє в організм людини. На шкірі в місці прикріплення може виникнути почервоніння. Від місця проникнення з током лімфи і крові збудник потрапляє у внутрішні органи, суглоби, центральну нервову систему, уражаючи їх. Але на ранніх стадіях хвороба Лайма характеризується появою «кліщової мігруючої еритеми» - почервоніння у вигляді кільця, яке з’являється на тілі людини і з часом зникає в одному місці, потім – в іншому. Також спостерігається інтоксикація (підвищена температура тіла, головний біль, слабкість), що часто помилково приймають за гостру респіраторну вірусну інфекцію.


Найбільш простим і надійним засобом профілактики захворювання іксодовим кліщовим бореліозом залишаються заходи, спрямовані проти нападу кліщів:використання ефективних репелентів та застосування засобів індивідуального захисту.


В місцевостях зі значною чисельністю кліщів необхідно триматись середини стежок, вдягати довгі штани, сорочку з довгими рукавами й капелюх. Потрібно заправляти штани в шкарпетки і носити взуття без жодних отворів для ступні, одяг – з довгим рукавом та щільно прилягаючим коміром. Кліщів легше виявити на світлому одязі. Для захисту від нападу кліщів слід використовувати спеціальні лосьйони «Дета», ребофтал, аерозольні балони «Тайга», «Офф», «Екстрім», «Гардекс антикліщ» та інші засоби. Ці репеленти на шкірі та одязі діють ефективно, але у них може бути серйозна побічна дія, особливо для дітей.
Повернувшись додому, слід ретельно обстежити всі частини тіла.


Виявленого кліща необхідно якомога скоріше видалити. Для цього застосовують тупий пінцетне пальці!). Обережно (щоб не розчавити), захопивши його пінцетом біля голови, рішуче тягніть його, розхитуючи, доки він не відчепиться від шкіри. Для кращого видалення кліща змастіть вазеліном, гліцерином, рослинною олією. Після видалення місце присмоктування протріть антисептичним засобом (розчином йоду, або спиртом). Видаленого кліща не слід викидати, його необхідно або знищитиспалити, або доставити для лабораторного контролю в районну санепідстанцію, оскільки самка, насмоктавшись крові, може дати потомство, що призведе до поширення кліщів в місці, де ви його викинули.


Пам’ятайте! У будь-якому разі необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками; також самостійно слідкувати за своїм самопочуттям, проводити щоденно термометрію, оглядати шкіру. При появі «мігруючої еритеми», терміново зверніться до лікаря, незалежно від самопочуття. Своєчасна антибіотикотерапія за відповідними схемами може попередити розвиток небезпечного захворювання.

Ковтун О. В., лікар-епідеміолог
Києво-Святошинської рай СЕС