ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ
Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.
ти як?
Back Оголошення Оголошення про конкурс на заміщення вакантних посад Очевидці Чорнобильської трагедії серед нас

Очевидці Чорнобильської трагедії серед нас

Очевидці Чорнобильської трагедії серед насНещодавно вся Україна відбула чергову трагічну річницю аварії на Чорнобильській АЕС. У дні вшанування чорнобильців, всіх, хто брав участь в евакуації та ліквідації наслідків аварії, ми поспілкувалися з очевидцем подій 1986 року полковником міліції у відставці Валерієм Шараєм.

Валерій Семенович родом з Сухімі (Абхазія), там народився і закінчив школу, жартує, що знає краще абхазьку і грузинську мову ніж українську, не дивлячись на те, що майже все життя прожив в Україні. У далекому 1981 році він працював на комсомольській роботі, після чого пішов у міліцію. Два роки служив лейтенантом у ракетних військах під Житомиром, по закінченню Саратовського політехнічного інституту.

Згодом Валерій Шарай служив в Управлінні водного транспорту  України. Цьому управлінню були підпорядковані підрозділи міліції, які забезпечували громадський порядок у річних портах і аеропортах України. Першого грудня 1986 року він був призначений на посаду заступника начальника міліції у Чорнобильський райвідділ. В основному займався особовим складом: розподіляв співробітників на територіях, допомагав адаптуватися.

Валерій Шарай згадує: «26 квітня у нас з дружиною була дванадцята річниця весілля. Вночі надійшов телефонний дзвінок з чергової частини про тривогу. За таких обставин необхідно було зібрати екстрену валізу і прибути в Управління внутрішніх справ на транспорті України. За тривогою прибули всі співробітники і згодом були розподілені за командами, у яких було чітке завдання – хто чим має займатися».

36-річний майор міліції Шарай у складі оперативної групи потрапив до Чорнобильського річпорту. Там міліціонери займалися забезпеченням громадського порядку, евакуацією людей через водні шляхи, а також збереженням майна, яке знаходилося у порту.

«Серед людей тоді паніки не було, адже евакуація населення була добре організована і люди виїжджали спокійно. По-перше, вони були впевнені, що невдовзі повернуться додому, а по-друге, більшість полишало Прип’ять та довколишні села автобусами. Окрім того не панікували через те, що люди повністю не були поінформовані про масштаби аварії і не знали всієї правди», - зазначає Валерій Шарай.

Вишнівчанка Альона Дудаєва, якій на час евакуації було два роки, говорить, що її мама часто розповідала про від’їзд з Прип’яті: «Всі думали що з часом повернуться і не повернулися. Поки ми чекали автобус на вулиці, я гуляла на травичці, а поруч їздили дезактиватори. Тоді ніхто не розумів, що відбувається. Тільки люди з фізичною освітою розуміли, що сталося. Коли мама в школі вчилася говорили - якщо навіть на реактор зверху літак впаде, то нічого не станеться. І вони вірили, що там надійно на 200 відсотків.

Після евакуації дехто поїхав жити до знайомих і родичів, ось одні з таких приїхали перебути кілька днів до друзів, а вони - фізики. Одразу весь одяг зняли і викинули і саме вони сказали їм, що дороги назад немає».

У Чорнобильському районі Валерій Семенович прослужив дев’ять місяців заступником начальника Чорнобильського РВАС. Тоді представники органів внутрішніх справ взаємодіяли з керівництвом атомної станції. Після евакуації у селах залишалося близько 300-400 людей похилого віку, які не захотіли виїжджати з рідної землі.

Вже у липні 1987 року, за станом здоров’я, Валерій Шарай був переведений на інше місце служби у Національну академію внутрішніх справ України, його призначили заступником начальника курсу. Після Чорнобиля він лікувався у госпіталі, згодом отримав інвалідність, пов’язану з порушенням здоров’я.

Вийшов на пенсію у 1994 році у званні полковника міліції з Академії внутрішніх справ України. Підтримує зв'язок з колективом вищого навчального закладу. Постійно відвідує спільні зустрічі приурочені до Дня міліції, а також до річниці Чорнобильської катастрофи. По сьогодні підтримує зв'язок зі співробітниками і знайомими, які служили в Чорнобилі, вони спілкуються, зустрічаються. Його повсякчас запрошують на зустрічі з школярами і студентами.

Під час зустрічі Валерій Шарай показав власноруч зроблений альбом з фотографіями і вирізками газетних статей про аварію, а також зауважив, що деякі фото зроблені власноруч, а деякі – журналістами.

У наш час коли зустрічаєшся з очевидцем Чорнобильської трагедії, хочеться розпитати про безліч деталей, проте все ж таки змушуєш себе не втрачати такт по відношенню до співрозмовника. Адже трагедія нашого народу і світу  залишила в душах і серцях свідків події невиправний слід. Тож, якщо вам пощастить поспілкуватися з такою людиною, просто потисніть їй руку і скажіть «дякую».