ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ
Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.
Back Перша домедична допомога в умовах бойових дій

Поліомієліт – загроза сучасності

Поліомієліт – загроза сучасності Українці вже досить давно вважали проблему поліомієліту чимось далеким від рідної держави. Востаннє ця хвороба прогресувала у 1995 році. Варто наголосити, що у 2014 році менше половини (49%) українських дітей отримали всі необхідні вакцини проти поліомієліту. А цього року через брак вакцини щеплення отримали тільки 14% малюків віком до одного року.

І ось наприкінці серпня на Західній Україні було зафіксовано два випадки поліомієліту. Про підтвердження випадків вірусу у двох дітей із Закарпатської області стало відомо 28 серпня. Одній дитині - чотири роки, іншому - 10 місяців. Обидві не були вакциновані від поліомієліту. На думку Всесвітньої організації охорони здоров'я, два випадки поліомієліту, виявлені на Закарпатті, пов'язані з низькою імунізацією населення України після 2008 року. Не виключають також, що вірус міг поширитися на інші регіони України. У ВООЗ наголошують, що швидко зупинити поширення вірусу може загальна імунізація за допомогою оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).

Не залишаються осторонь і лікарі Вишнівської міської лікарні. «Всі так занепокоєні, адже це серйозне інфекційне захворювання. Поширюється вірусом та має летальні наслідки, або ж може зробити людину інвалідом на все життя», - наголошує завідуюча дитячою поліклінікою Оксана Віннічук. Зазвичай в дитячому віці проводиться імунізація населення від поліомієліту. Щоправда, наразі, як наголошують медичні працівники, безкоштовної вакцини у лікарнях немає. За бажанням батьки можуть придбати її в будь-якій аптеці та звернутися до лікарні для подальших дій. Поліомієліт наразі несе величезну загрозу малюкам (хоча зустрічається і у старшому віці), адже дорослі ще у дитинстві отримали щеплення від даного вірусу. Найбільш вразливими до поліомієліту є діти віком до п'яти років. «Якщо захворіє дитина, вона може лишитися інвалідом на все життя. Це вірусне захворювання, яке впливає на ділянки центральної нервової системи, яка відповідає за розвиток м’язів. Якщо захворювання не лікувати, результатом може стати в’ялий параліч – атрофія м’язів, кісток, суглобів. Тобто, фактично у дорослої людини залишаються дитячі кінцівки», - пояснює Оксана Вікторівна. Також медик зазначає, що летальні випадки бувають тоді, коли параліч розповсюджується на м’язи, які відповідають за дихальну функцію.

Останні декілька років думки батьків щодо вакцинації дітей розділилися. Одні вважають, що необхідно обов’язково робити щеплення своїм малюкам, інші нарікають на існуючу в Україні вакцину, тому вважають дану процедуру зайвою. Лікарі в свою чергу переконливо наголошують, що вакцинація – обов’язковий елемент захисту підростаючого покоління від вірусів. «В Україні, як і у всіх цивілізованих країнах, є календар щеплень. Тобто детально розписано в якому віці яку вакцину та від якого захворювання необхідно приймати. Іншого ефективного захисту від інфекційних захворювань немає ні в Україні, ні в інших країнах світу», - запевняє Оксана Віннічук.

Ми вирішили дізнатися, що думають молоді матусі про вакцинацію дітей у Вишневому та чи будуть вони робити щеплення своїм малюкам. «Я ставлюся до щеплень позитивно. Але, як Ви знаєте, наразі в Україні складна ситуація з вакцинами – необхідно купувати за власні кошти, або ж чекати дуже довго. Ми ще не придбали жодної вакцини, але збираємося», - розповіла вишнівчанка Марина. «Звичайно, я «за». Вважаю, що дітям обов’язково потрібно робити щеплення. Це моя особиста думка, не знаю як вважають інші мами. На те ми і батьки, щоб оберігати їхнє здоров’я. Якість вакцини – це вже інше питання, але вона необхідна», - вважає молода мама Олеся. Завідуюча вишнівської дитячої поліклініки Оксана Віннічук пояснює чому частина батьків вважає наявну в Україні вакцина неякісною: «Останнім часом громадяни, зокрема представники ЗМІ, приділяли багато уваги якості вакцини та, здебільшого, реакцій після щеплень. На жаль, ніхто не говорить про небезпечні хвороби від яких вони вберігають. Зрозуміло, що вакцина – це не вода і якщо ми її вводимо буде реакція. Температура, занепокоєння дитини, на місці уколу може бути почервоніння. Така реакція є нормальною». Від поліомієліту є два види вакцинації: жива, тобто для орального застосування та інактивована, тобто для ін’єкцій. Вакцинація проводиться у декілька етапів, починаючи з двох місяців.

Незважаючи на ставлення батьків до щеплень проти поліомієліту, слід запам’ятати декілька простих правил, які зменшать ризик захворіти. Необхідно часто мити руки, пити лише кип'ячену воду, вживати добре вимиті овочі та фрукти, проводити вологе прибирання оселі, провітрювати приміщення. Якщо ви подорожуєте, слід уникати місця великого скупчення людей, для пиття використовувати лише бутильовану воду, купання дозволяється лише в басейнах або спеціально відведених водоймищах, також необхідно уникати вживання продуктів національної кухні, страв, куплених в місцях вуличної торгівлі.