ПУНКТИ НЕЗЛАМНОСТІ
Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.
Back Перша домедична допомога в умовах бойових дій

Як надати першу долікарську допомогу при травмах живота?

Як надати першу долікарську допомогу при травмах живота? Ми вже розповідали про перші дії при кровотечах з кінцівок. Сьогодні ви дізнаєтеся про те як зупинити кровотечу з живота до прибуття «швидкої».

Вирізняють проникаючі та непроникаючі травми живота. У першому випадку сторонні предмети (вогнепальна чи холодна зброя) пошкоджують цілісність черевної порожнини, травмуючи при цьому паренхіматозні органи. «Зазвичай пошкодження паренхіматозних органів, таких як селезінка, печінка та нирки супроводжується внутрішньою кровотечею, тобто у черевній порожнині збирається кров», - розповів хірург Вишнівської міської лікарні Святослав Сергієнко. При цьому людина може стати блідою, знижується артеріальний тиск, частішає пульс, виникає сухість в роті. «Для того аби виявити кров у черевній порожнині застосовують лапароцентез. Це діагностична маніпуляція, під час якої робиться розтин нижче пупка, вводиться катетер, який допомагає з’ясувати чи є кровотеча», - зауважив Святослав Петрович.

Інколи кровотечі помітні не одразу. Приміром кров із селезінки збирається у капсулі під нею і може «прорватися» у будь-яку хвилину. Таких пацієнтів необхідно терміново транспортувати у стаціонар. «Зазвичай частково або повністю видаляють селезінку. Чи ушивають, якщо рана невелика. При кровотечі з печінки також роблять операцію і залежно від розміру поранень її ушивають чи роблять часткову резекцію», - наголосив лікар.

При кровотечі з нирок у хворого може бути кров у сечі, біль та набряк в області попереку. Якщо друга нирка здорова, пошкоджений орган видаляють. Медик зауважує, що у першу чергу пошкоджують органи, які мають певні патології. «При пораненні порожнистих органів, таких як шлунок, кишечник, сечовий міхур розвивається перитонітзапалення черевної порожнини», - розповідає Святослав Сергієнко. Вони травмуються не лише проникаючим пораненням. Сильний удар в живіт може призвести до розриву порожнистих органів. «Окрім інших симптомів, які виникають під час кровотечінапруження передньої стінки живота, біль, приєднується запалення черевної порожнини», - додав Святослав Петрович.

При переломі тазових кісток може пошкодитися сечовий міхур. Після сильного удару може виникнути травматична грижа. «Або якщо це проникаюче поранення вміст черевної порожнини може бути ззовні», - зауважив лікар. Не можна ні в якому разі намагатися самостійно поставити органи на місце. Необхідно накласти пов’язку і транспортувати хворого до лікарні.

При переломі дев’ятого та десятого ребер  може травмуватися печінка, діафрагма, селезінка чи шлунок. Інколи під шкіру може потрапляти повітря, у такому випадку під час дотику буде чути хрускіт і відчуватиметься біль.

При проникаючому пораненні може виникнути пневмоторакс, тобто скупчення повітря або газу в плевральній порожнині і підвищення тиску в ній. «Вирізняють закритий і відкритий пневмоторакс. У першому випадку повітря одноразово потрапило у плевральну порожнину і більше не поповнюється. При стаціонарному нагляді воно через деякий час може зникнути», - пояснив Святослав Сергієнко.

Відкритий пневмоторакс характерний вільним і безперешкодним доступом повітря у плевральну порожнину. У такому випадку необхідно накласти пов’язку.