Від своєчасного та правильного надання першої медичної допомоги залежить подальший стан здоров’я людини та її життя. Зараз у неспокійний для країни час особливо важливо згадати, як надавати першу домедичну допомогу в умовах бойових дій.
«Крововтрата, травми отримані під час перебування під завалами, контузія – це той перелік травм, які частіше отримують військові та мирне населення в ході бойових дій. Тож перше, що потрібно зробити це, звісно, викликати «швидку», а потім вже переходити до надання першої допомоги», – зазначив заступник головного лікаря, хірург Вишнівської поліклініки Валерій Лисий. Він наголосив – діяти при кровотечі необхідно так: зажати судину та накласти джгут. Валерій Васильович також зазначив, якщо немає спеціалізованого джгута, можна скористатися підручними засобами: ремінь, хустка, краватка та інше. Отже, правила накладання джгута.
Джгут накладають на 5-7 см вище верхнього краю рани. Кінцівку піднімають вгору; джгут накладають поверх одягу або будь-якої м'якої прокладки (бинт, марля, хустка та ін., складені в декілька шарів і загорнуті навколо кінцівки); джгут накладають тільки до зупинки кровотечі; під джгут необхідно покласти записку із зазначенням у ній точного часу накладення.
Неможна закривати джгут одягом (бинтувати), він повинен бути на виду.
У зимову пору року кінцівку з накладеним джгутом потрібно добре ізолювати від зовнішнього середовища, щоб не відбулося відмороження. Джгут може здавлювати судини не більше 120 хв влітку і 90 хв взимку. При перевищенні зазначеного часу джгут потрібно розкрутити на 5-10 хв, міцно притиснути рану долонею через пов'язку. Ослаблення джгута необхідно повторювати кожні півгодини.
При використанні джгута або закрутки під них потрібно обов'язково покласти записку, де точно по годинах вказати час, коли вони були накладені, щоб медичний працівник знав, скільки часу пройшло з моменту припинення кровотечі. Застосовувати джгут треба тільки в крайніх випадках, за наявності артеріальної кровотечі з великих магістральних судин стегна і плеча. Переважна більшість кровотеч можна зупинити повноцінною гнітючою пов'язкою.
В зоні обстрілу потрібно в максимально стислий час надати першу медичну допомогу, щоб поранений дожив до закінчення бою та приїзду «швидкої». Тож потрібно пам’ятати про такі особливості: якщо протягом двох хвилин на пошкоджену артерію стегна не накладено джгут, поранений обов'язково загине від сильної крововтрати; якщо протягом 30-40 хвилин на пошкоджені артерії плеча та передпліччя не накладено джгут, поранений може загинути від непоправної втрати крові; якщо людина в стані коми протягом 5-6 хвилин не буде повернута на живіт, вона може загинути від западання язика і потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи. Також потрібно знати, що час на надання першої допомоги у тимчасовому укритті для підготовки пораненого до транспортування на наступний етап евакуації не повинно перевищувати чотирьох хвилин.
< Попередня | Наступна > |
---|