Останнім часом в Україні кількість ВІЛ-позитивних постійно зростає. Усім відомо, що СНІД дуже небезпечний. Адже він призводить до багатьох ускладнень. Як правило, якщо вчасно не діагностувати ВІЛ і не почати активне та правильне лікування, розвивається СНІД, який дає багато ускладнень на організм людини і, як правило, закінчується, нажаль, летально. СНІД – захворювання яке необхідно довго лікувати. Це лікування коштує дуже дорого.
Статеві контакти — найбільш розповсюджений шлях передачі вірусу. Тому надійний спосіб запобігти зараженню — уникати випадкових статевих контактів та використовувати презервативи.
Раніше значний відсоток інфікованих складали люди, що мають одностатеві сексуальні стосунки. Проте нині частіше інфікованими стають ті, що мають традиційні гетеросексуальні вподобання. Можливо, це відбувається через не достатню поінформованість населення, можливо, люди просто безтурботно ставляться до свого здоров’я, не користуються захисними засобами або використовують неякісні вироби.
Нажаль, існують факти інфікування навіть новонароджених і медичних працівників. Або, приміром, коли ВІЛ діагностується у вже вагітної жінки. В такому випадку тактика спостереження за цією вагітністю зовсім інша. У зв’язку з цим, перед плануванням вагітності необхідно обов’язково обстежитися на позитивність на ВІЛ. Ризик передачі інфекції від матері до майбутньої дитини значно зменшується, якщо вона під час вагітності та пологів уживає певний медпрепарат, а її дитина отримує його протягом перших шести тижнів життя. Якщо ВІЛ-інфікована жінка народжує дитину, то, за останніми дослідженнями, ця дитина не обов'язково має бути носієм вірусу. При проведенні антиретровірусної терапії, ризик передачі вірусу від матері до дитини знижується.
Більшість інфікованих вірусом імунодефіциту не мають симптомів захворювання. Отже, неможливо знати напевно, що статевий партнер не є ВІЛ-інфікованим, якщо немає повторних негативних результатів його перевірки. Це, звичайно, за умови, що за час, який минув з моменту останнього обстеження, він не вступав у потенційно небезпечний статевий контакт.
Завідуюча терапевтичним відділенням Вишнівської лікарні Ніна Правдолюбенко зазначає: «Якщо до нас приходить пацієнт із бажанням перевіритися на ВІЛ, ми направляємо його до обласної лікарні. Там працює кабінет довіри, де у людини, не порушуючи її конфіденційності, беруть кров на аналіз. Якщо сталося так, що аналіз дав позитивний результат, через три місяці його необхідно повторити, адже він може бути помилковим. Якщо результат аналізу однаковий три рази поспіль, людина повинна лікуватися, щоб подовжити період ремісії, задля того щоб ВІЛ-позитивність не переросла у СНІД».
Можливі три типи результатів: позитивний, негативний та хибно позитивний. Хибнопозитивний може бути через подібність реакції на антитіла, викликані онкологічними захворюваннями, пневмонією, послабленням імунної системи через тривалу роботу біля ядерних реакторів. Однак, так трапляється вкрай рідко.
Сам по собі СНІД не є смертельною хворобою, але функціонування його вірусу в організмі впливає на імунну систему так, що навіть простий нежить може призвести до смерті людини.
ВІЛ руйнує Т-лімфоцити, а це призводить до втрати організмом захисних реакцій, внаслідок чого активізується так звана умовно-патогенна флора організму і різко підвищується ймовірність смертельних запалень, уражень нервової системи, розвитку онкологічних захворювань.
Слід розуміти, що ВІЛ не передається через поцілунок, при спільному користуванні туалетом або ванною, посудом, при рукостисканні, через укуси комах.
Мало хто з нас знає і, тим паче, замислюється про те, що у медицині існує таке поняття, як період «вікна». Це час, коли вірус ВІЛ присутній у крові людини, але аналіз на антитіла до нього ще є негативним. У цей період людина може передавати вірус іншим. Цей період може складати від двох до шести місяців. У більшості людей після зараження ВІЛ не спостерігається жодних симптомів. Іноді через кілька днів після інфікування з'являються симптоми, що нагадують грип: збільшення лімфовузлів, лихоманка, стрімка втрата ваги тіла впродовж двох місяців, слабкість. Проте ці симптоми за кілька тижнів минають самі по собі. Безсимптомний етап розвитку хвороби може тривати досить довго.
Оскільки вакцини проти СНІДу не існує, єдиним способом запобігти інфекції є уникнення ситуацій, що несуть ризик зараження, таких, як спільне використання голок і шприців або практикування небезпечних статевих відносин.
Окрім того, слід пам’ятати про обережність під час візиту до стоматолога та майстра з манікюру. Ви повинні бути впевненими, що інструментарій, який використовують фахівці, до яких ви прийшли, простерилізований.
Слід знати, що вірус СНІДу нестійкий та при кип'ятінні гине миттєво, при температурі 56°С – протягом 10 хвилин. Спирт не знищує ВІЛ.
Отже, найголовніше питання, яке повинна поставити собі кожна свідома людина: як вберегтися від вірусу? Перш за все необхідно розуміти, що у суспільстві має прижитися спеціальне виховання дітей і лекції для дорослих із питань захисту та запобігання інфікування. Так, звичайно, безпека вашого здоров’я залежить від вашої власної поведінки, свідомості та життєвої позиції.
Ксенія ЗАВАЛІНА
< Попередня | Наступна > |
---|