Нерідко, коли з нами трапляється біда – піднімається температура або хворіє дитина, – ми набираємо номер швидкої допомоги і чекаємо відгуку фахівця. Проте мало хто знає, що на сьогоднішній день відома нам служба швидкої допомоги розділена на два підрозділи: екстрена та невідкладна допомога. Про те, як працюють ці два підрозділи у Вишневому і не тільки, ми розпитували у завідуючої пункту невідкладної допомоги, досвідченого лікаря Софії Голомишкіної.
Справа у тому, що люди не завжди розуміють різницю між екстреною та невідкладною медичною допомогою. Під невідкладною мається на увазі: підвищення температури, головний біль та запаморочення, загострення хронічних захворювань, гіпертонія, виразка, біль у суглобах. Під екстреною мають на увазі більш серйозніші проблеми. Час реагування екстреної медичної допомоги офіційно регламентований - 10 хвилин у містах та 20 - у сільській місцевості. Додаткові 10 хвилин надаються при непередбачуваних ситуаціях, як, наприклад, складні погодні умови.
Як нам пояснили в пункті швидкої допомоги, сьогодні екстрена допомога тимчасово знаходиться у приміщенні стаціонару Вишнівської міської лікарні. В поліклініці, де вони базувалися, на місці колишнього дитячого відділення сьогодні проходять ремонтні роботи, найближчим часом там буде розташоване гінекологічне відділення.
«На території Вишнівської лікарні, – говорить пані Софія, базуються дві бригади, які обслуговують Вишневе і населені пункти, що розташовані поруч. Це: Софіївська Борщагівка, Петропавлівська Борщагівка, Петрівське, Крюківщина і Гатне. Незважаючи на таку кількість населених пунктів, сьогодні, на жаль, працює одна бригада невідкладної допомоги. Для того, щоб не переїжджати через залізничну колію, де часто буває закритий шлагбаум, і щоб не було затримки, ми взяли на себе обслуговування трьох сіл і Північну частину Вишневого. Південну сторону обслуговує село Хотів, яке підпорядковане первинному центру нашого району. Але і за таких умов кількість населення, по нормі, яку ми повинні обслуговувати, становить більше норми. Невідкладна допомога повинна обслуговувати тридцять тисяч осіб дорослого населення, або двадцять тисяч дитячого населення. Оскільки ми обслуговуємо і доросле, і дитяче населення, то це має бути, приблизно, 25 тисяч, чи, хоча б, 30 тисяч. А у нас - близько сорока тисяч населення! Сьогодні, коли кількість мешканців навкруги Вишневого значно зросла, ми, навіть, не знаємо, скільки пацієнтів обслуговуємо. Статистичне управління дає нам цифри багаторічної давності, отримані на підставі останнього перепису. В усіх будинках, які нещодавно побудовані і здані в експлуатацію, проживають люди. Але про них нам не дають ніякої інформації. Ми звертались за уточненням кількості мешканців до голів сільських рад, але нам повідомляють ті самі, а іноді і…менші цифри.
За нормативами, ми повинні обслуговувати виклик на протязі однієї години. На жаль, у нас це не завжди виходить. Коли, наприклад, взимку буває по тридцять-тридцять шість викликів за добу - ми не можемо так швидко реагувати. Тим більше, що нас обмежує і значна відстань - до 20 кілометрів. По Вишневому ми справляємось, але тут у нас також можуть виникати затримки через необхідність почергового обслуговування викликів. Надійшов, наприклад, виклик 101-й, і незалежно де – у Вишневому, чи в іншому населеному пункті, спочатку 101-й, потім 102-й, а потім 103-й, 104-й… Виключення можуть бути, коли виклики поруч, і якщо там дитина, або ситуація не дуже добра, тоді такий виклик обслуговується раніше попереднього, а потім вже їдемо на Софівську, чи Петропавлівську Борщагівку.
Щодо технічного оснащення, то не все, звичайно, вдається зробити за бюджетні кошти, хоча, передбачається, що зможемо і за них придбати необхідне обладнання. Ось нещодавно нашими спонсорами виступила релігійна громада «Спасіння», яка передала лікарні 13 тонометрів. Дещо нам вдалося придбати самостійно. Сьогодні ремонту потребує електрокардіограф, та й машина швидкої стара, їй вже років дев’ять. Також є потреба у другій бригаді медиків.
Щодо роз’яснень, яку швидку викликати – екстрену чи невідкладну пацієнтам буває важко пояснити. Всі так звані вуличні випадки, що трапляються на вулиці: послизнувся, впав, стало погано, всі важкі: інсульти, інфаркти, переломи, гострий біль у животі, це все – екстрена медична допомога. Пологи також обслуговує бригада екстреної допомоги. Невідкладна допомога обслуговує випадки загострення хронічних хвороб, підвищення температури, ОРЗ, тиск. Невідкладна, так само, як і екстрена, не ставить діагнозу і не призначає лікування. Наше завдання - надати людині першу допомогу, а у випадку надання екстреної допомоги - довезти до лікувального закладу, де пацієнту призначать відповідне лікування, чи випишуть лікарняний лист. Ні екстрена, ні невідкладна допомога лікарняних листків не виписує».
Телефони екстреної медичної допомоги: 5-03-03, 5-59-03, невідкладної медичної допомоги: 5-55-50.
Можна констатувати, що лікарі «швидкої» працюють у складних умовах, але намагаються справлятися зі всіма викликами.
Найбільш складна проблема, кажуть медики, те, що люди часто створюють проблеми самі, як, наприклад, паркують свої машини саме там, звідки виїжджають та куди заїжджають «карети швидкої». Працівники швидкої допомоги наголошують: невдала парковка - втрачений час, втрачений час - втрачене життя.