У зв’язку з бойовими діями на сході країни все більше мешканців залишають рідні домівки та переїжджають у безпечніші місця. Без речей та грошей на життя вони тимчасово селяться у родичів, санаторіях та гуртожитках. Деякі небайдужі українці запрошують біженців до себе.
Поблизу Вишневого, у Петрівському та Коцюбинському проживають групи переселенців. Більше 70 чоловік зі Слов’янська розмістили у селах Проліски та Рогозов Бориспільського району Київської області. Переважно це родини з маленькими дітьми. Також поступово приїжджають люди з Краматорська, але, на жаль, гуртожитки вже переповнені.
Як зазначає куратор з надання допомоги переселенцям Віталій Міліцин, Україна наповнена дуже доброзичливими мешканцями. «Багато людей приносять їжу, одяг та інші необхідні речі. Тому наразі є можливість відправляти посилки до Краматорська, Слов’янська та інших населених пунктів, яким необхідна волонтерська допомога», – розповідає активіст. Керівництво «Нової пошти» погодилося безкоштовно відправляти благодійні вантажі вагою не більше однієї тони за одне перевезення до «гарячих точок» країни.
Займатися активною соціальною роботу Віталію Станіславовичу не звикати. У рідному Слов’янську він очолював Донецьку обласну громадську організацію «Перемога», яка займалася лікуванням нарко- та алкозалежних, допомогою ВІЛ-інфікованим людям, тренінгами для тих, у кого члени родини потрапили у пастку вищезазначених залежностей тощо. Також для дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах члени ДОГО «Перемога» організували відпочинок у санаторіях Слов’янська, але на жаль, з огляду на дану ситуацію, їх довелося тимчасово закрити.
Намагаються допомогти не лише пересічні громадяни. Як розповідає Віталій Міліцин, народний депутат України Сергій Тігіпко приїхав на зустріч переселенців з представниками соціальних служб, банківських установ та інших організацій, які допомагали людям розібратися у ситуації. Також зважаючи на те, що майже всі родини переїхали разом з маленькими дітьми, а побутової техніки не вистачає, Сергій Леонідович подарував необхідні прилади. «Люди дуже вдячні йому за те, що він привіз холодильник, пральну машину та мікрохвильову піч», – розповідає чоловік. Місцеві жителі також від щирого серця надають будь-яку допомогу.
Неподалік від Краматорська знаходиться місто Дружківка, до дитячих садочків та шкіл якого члени ДОГО «Перемога» евакуювали частину людей з небезпечної території. «Коли їхнє рідне місто 12 квітня почали бомбардувати, вони вибігли з дому з тим, що могли донести у руках, тому переселенці дуже потребують допомоги», – продовжує Віталій Станіславович.
Ще один керівник благодійної акції підтримки мешканців Донбасу Петро Дудніков разом зі своєю командою займається порятунком людей з обмеженими можливостями. Особливо потерпають лежачі інваліди, яких раніше опікували соціальні служби. Бабусі та дідусі залишилися одні в квартирах без їжі, води і людської уваги.
З початку перестрілок у Слов’янську та Краматорську частково працюють магазини, частина підприємців лишає рідні домівки. Мешканці залишилися спочатку без роботи та заробітних плат, згодом – навіть без соціальних виплат: відділення банків зачинені, а інкасаторські машини на захоплену територію проїхати не можуть. «Коли я дивлюся новини і бачу, що трапилося з нашими домівками, у мене серце кров’ю обливається. Ми не чекали такого лиха. Для багатьох ті будинки не лише місце проживання, а все, що у них є», – говорить Віталій Міліцин. Проте чоловік зазначає, що прагне скоріше повернутися додому, адже там все його життя: робота, сім’я, друзі, спогади.
Співдружність соціальних підприємців надає переселенцям безліч варіантів вакансій, тому вже близько 80% людей влаштувалися на роботу за фахом. Також саме ця організація надала два гуртожитки, у яких живуть біженці.
Одна родина, яка має вісьмох дітей живе у будинку небайдужої жінки у селі Щасливе Бориспільського району. Всіх її нащадків одразу зарахували до місцевої школи та дитячого садочку. Одна з доньок цьогоріч закінчувала 11-й клас, у зв’язку з цим сільський голова надав матеріальну допомогу аби придбати вечірню сукню та створити атмосферу свята для підлітка, який в один момент лишився без друзів та рідної домівки. «Українці доброзичливі та щирі, чуйно відкликаються на людську біду. Коли дорогою до Києва у нас зламався автобус, а на СТО дізналися, що ми зі Слов’янська, нам безкоштовно все відремонтували. Також у Пролісках і Рогозові багато людей, особливо молодь, приходить та цікавиться яку допомогу необхідно надати. Жінки пропонують доглянути дітей, поки батьки займаються пошуком роботи та іншими питаннями», – розповідає Віталій Станіславович.
Наразі виникла проблема нестачі місць для проживання, адже дуже багато мешканців Слов’янська, Краматорська та інших населених пунктів, де розгортаються бойові дії починають масово шукати новий притулок. Особливо це стосується родин з малюками.
Не залишилася байдужою і міська влада Вишневого. Міська рада за сприяння мера Іллі Дікова та за ініціативи депутата Сергія Пишного надала набори харчових продуктів. Також благодійні організації Житомирщини, Сумщини, Тернопільщини та багатьох інших областей України надають безкоштовно вільні приміщення для проживання біженців, адже насьогодні найбільшою проблемою є те, що людей нікуди заселяти.
За словами Віталія Міліцина у регіоні закінчуються медикаменти, тому найближчим часом планується надіслати партію лікувальних засобів.
Наразі триває прийом благодійної допомоги переселенцям та мешканцям східних регіонів України. Зв’язатися з координаторами підтримки біженців можна за наступними телефонами:
(099) 961 – 30 – 38 – Денис, куратор переселенців зі Слов’янська;
(095) 838 – 59 – 33 – Світлана, член вишнівської ГО Молодіжний центр «Територія життя».
< Попередня | Наступна > |
---|