За ініціативою ВООЗ щорічно у другій половині квітня у всьому світі проводиться Всесвітній тиждень імунізації , і цього року він проводиться під гаслом « Не відставайте від життя ! » . Цей заклик адресований до кожного мешканця планети, аби нагадати про те, що кожна людина повинна перевірити свій вакцинальний статус, тобто ті щеплення, які вже зроблені і які необхідно ще зробити.
На теперішній час інфекційні хвороби посідають одне з провідних місць серед захворюваності та смертності населення , особливо у дітей, адже в більшості випадків вони протікають у тяжкій формі та мають ускладнення з вкрай сумними наслідками.
Найбільш дієвим заходом у боротьбі з інфекційною захворюваністю є профілактичні щеплення. Особливо це стосується керованих інфекцій.
До інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, відносяться дифтерія, кашлюк, правець, кір, епідемічний паротит, краснуха, поліомієліт, туберкульоз. Особливістю цих інфекційних захворювань є те, що рівні захворюваності на них безпосередньо залежать від відповідної імунізації дитячого та дорослого населення. Так , завдяки вакцинації щороку вдається врятувати близько 3 млн дітей, а у 750 тис. – запобігти тяжким ускладенням.
Імунопрофілактика – система заходів, направлена на попередження виникнення, розповсюдження і ліквідації інфекційних хвороб шляхом введення профілактичних щеплень. Кращого захисту від інфекційних хвороб людство не винайшло.
На сьогодні в Україні , згідно календаря профілактичних щеплень , проводиться імунізація проти 10 інфекційних захворювань: туберкульозу, гепатиту В, дифтерії, кору, краснухи, епідемічного паротиту, поліомієліту, НІВ-інфекції, правця та коклюшу.
В силу ряду причин батьки стали боятися робити щеплення своїм дітям, відсутність у дитини щеплень, в деяких сім'ях, стало "хорошим тоном".У засобах масової інформації повідомляють про жахливі випадки «можливих» післявакцинальних реакцій і ускладнень, які не завжди є обґрунтованими та доведеними. Однак, на думку більшості спеціалістів – педіатрів, імунологів - щеплення якісними вакцинами, проведене кваліфікованим медичним персоналом відповідно до встановлених правил, здоровій на момент вакцинації дитині є цілком доцільним і безпечним. Особливо це стосується диференційованої вакцинації проти «керованих» інфекцій (кір, краснуха, паротит, кашлюк тощо). І, навпаки, повна відмова від щеплення внаслідок батьківської чи лікарської некомпетентності в подальшому призводить до важких наслідків: тяжкий перебіг інфекцій у дорослому віці з розвитком ускладнень з боку різних органів і систем, розвиток непліддя, сліпоти, розумової відсталості, паралічів тощо.
Важливим є таке поняття, як «колективний» імунітет. Щобільшелюдеймаютьімунітетдотієїчиіншоїхвороби, томеншоюєвірогідністьвиникненнязахворюваннятарозвиткуепідемії. Наприклад, якщо в дитячому колективі є одна нещеплена дитина, вона все-таки добре захищена від захворювання, оскільки їй немає від кого інфікуватися.Проте, якщо й надалі буде збільшуватися кількість відмовників , зросте прошарок неімунного населення, і як наслідок – захворювання на дифтерію, кір, краснуху, поліомієліт, епідпаротит тощо. Для створення колективного імунітету необхідно , щоб щепленнями було охоплено більш як 95 % населення!
"Небезпека" щеплень – це найголовніше питання , яке турбує батьків.
Побічні дії є у будь-яких ліків (хоча б те, що більшість ліків несмачні). Але при коректному їх призначенні, побічна дія завжди менш небезпечна або шкідлива, ніж та хвороба, при якій вони застосовується. Так само і з щепленнями : наприклад, щеплення АКДС часто може викликати підйом температури до 38 ˚С на 1 - 2 дні, а захворювання (дифтерія, правець, коклюш) майже завжди приводять дитину на 1 -2 тижні в лікарню, іноді в реанімацію та надовго залишають різні за ступенем тяжкості ускладнення, дуже рідко, закінчуються летально.
Шановні батьки, пам’ятайте – на сьогоднішній день імунопрофілактика - це єдиний захист вашої дитини від небезпечної інфекції ! Будь-яке щеплення в сотні разів безпечніше, ніж захворювання від якого вони захищають!
Ліпчанчук В.Є.
лікар-епідеміолог
< Попередня | Наступна > |
---|