Вибори – надзвичайно важлива подія в житті будь-якого суспільства. 25 жовтня 2015 року українці зробили свій вибір та віддали голоси за кандидатів на пост очільника місцевої адміністрації та бажаючих стати депутатами. У деяких населених пунктах України вибори були зірвані. А як проходив День виборів у Вишневому? Чи багато було порушень? Кому надали перевагу вишнівчани?
Серед вишнівчан за декілька днів до виборів ходили чутки, що на виборчих дільницях готуються провокації, про що нам розповідали небайдужі мешканці. Тетяна Степанівна, місцева жителька, говорить, що декілька її сусідок навіть не наважувалися вийти на свої дільниці. «Ми часто відпочиваємо разом біля будинку, сидимо на лавах, і до нас доносились уривки розмов молоді, що вибори будуть нечесними, по дільницям ходитимуть люди, котрі здатні на провокації та підкуп. Та я все рівно не змогла переступити через себе, і пішла. На щастя, всі чутки були лише словами, — і на моїй дільниці все було дуже спокійно та правильно, та й на сусідніх також нічого поганого не відбувалося, навпаки, відмічають, що навіть люди з обмеженими можливостями разом зі своїми друзями та родичами приходили, аби віддати свій голос за кандидатів», — розповідає жінка.
З самого ранку наші кореспонденти слідкували за перебігом голосування. На виборчих дільницях значних порушень помічено не було. Але й бажаючих проголосувати прийшло не багато. Разом з тим представники територіальної виборчої комісії Вишневого звертають увагу на відсутність значної частини виборців у списках. Даний факт вони називають «технічними помилками». Кандидат в депутати Вишневої міської ради від партії «Нові обличчя» Олег Сабадаж, який в День виборів знаходився на дільниці 320584 (актова зала міськради), виокремив ще деякі помилки: «До опівдня представники ДВК видавали переплутані бюлетені. Тут голосують жителі декількох округів, відповідно й кандидати у них різні. До мене підійшов знайомий і запитав чому мене немає в списках, так ми і з’ясували, що півдня люди голосували не за свій округ».
Під час голосування у виборців питань в основному не виникало, проблем також. Єдине, що йшло не за планом, — багато хто не зміг знайти себе в списках. Як пояснила голова виборчої комісії дільниці № 320586, такі випадки, нажаль, не рідкість, і кожного разу все повторюється знову: списки давно не оновлювалися, громадяни за деякий час до виборів не звертаються у відповідні органи, аби впевнитись, що їхнє прізвище є у списку, а потім у назначений день виникають проблеми. Та цього року таких випадків набагато менше, ніж було минулого разу, відмітив один із секретарів виборчої комісії, що говорить про поліпшену систему створення списків виборців. На тій же дільниці відмічають, що через новий закон працювати стало трохи важче — тепер округи розділені по різним дільницям, через що виникає плутаниця: на одному столі може бути більше трьох округів, і дуже важко розібратися з усіма списками — черга з людей все росте, а секретарі часом не встигають знайти прізвище в одній із декількох тек зі списками. Але з усім можна впоратись, до всього призвичаїтись, і вже в післяобідній період черг не було, виборці швидко отримували свої бюлетені та віддавали свої голоси за улюблених кандидатів.
За словами спостерігачів, жодного порушення на дільницях зафіксовано не було. Єдине зауваження, котре отримали декілька дільниць — розклеєні на стінах приміщення списки кандидатів на посаду мера були сформовані не за алфавітом, а безсистемно, що не сподобалося деяким кандидатам.
Окрім офіційних спостерігачів на дільницях були присутні кандидати в депутати. Нам вдалося поспілкуватися з діючим депутатом Вишневої міської ради Олександром Робаком: «Виборці приходять поступово протягом дня. На жаль, багато технічних помилок – переплутані букви чи взагалі відсутні виборці в списках. Але загалом ситуація спокійна, представники комісій з повагою ставляться до виборців, відповідають на питання, роз’яснюють незрозумілі моменти». Кандидат зауважив, що обов’язково залишиться на дільниці для підрахунку голосів.
Голосування на південній частині міста також обійшлося без правопорушень та провокацій. Явка виборців, станом на п’ятнадцяту годину, становила приблизно 25%. «Наразі на дільниці все спокійно, у межах норми. Ні скарг, ні порушень не зафіксовано. Явка станом на 14:00 – 522 людини, а це більше 25%. Оживлення чекаємо під вечір, коли люди повертатимуться з роботи», – каже голова ДВК № 320593 Олена Кушнір.
Станом на 15:45 на багатьох дільницях кількість проголосувавши громадян складала більше 25%, а на дільниці №320588 — більше 30%. Заступник голови цієї виборчої комісії зазначає, що, не дивлячись на те, що вони відкрилися на 40 хвилин пізніше визначеного часу, це не завадило отримати досить непогану кількість голосів, у порівнянні з іншими дільницями: «В цілому в нас все проходить нормально, ніяких зауважень не було, окрім того, що ми відкрилися із запізненням на 40 хвилин. Були свої нюанси, які ми успішно вирішили, і далі робота пішла досить активно. Питань як таких не виникало, приходили люди похилого віку, які потребували допомоги — ми проводили їх до кабіни, пояснювали, де який список, і як все потрібно робити, щоб голос було зараховано, і це напевно все. Ми намагаємося не створювати черг, допомагаємо кожному, коли щось не зрозуміло. Станом на 16:00 в нас проголосувало вже 665 виборців, а в цілому в нас зареєстровано 1958 чоловік, якщо порахувати, то майже третина відвідала дільницю, а відкриті ми ще будемо 4 години, тож сподіваємося, що показник покращиться».
Що ж стосується виникаючих у виборців питань, розповідає голова ДВК № 320594 Руслан Петруньок: «Є момент, коли люди приходять та не бачать себе у списках, або номер будинку непривальний. Ми звіряємо з пропискою,виправляємо, аби у людини була можливість проголосувати».
Трапилася у Вишневому і надзвичайна подія: підкуп виборців. Близько другої години дня поблизу церкви «Спасіння» було затримано молодиків, які купували голоси вишнівчан на користь одного з кандидатів на пост мера. За позначку напроти потрібного прізвища платили по 500 гривень: двісті – аванс і триста – після надання доказів. Під час обшуку у правопорушників виявили посвідчення волонтера громадського антикорупційного об’єднання учасників АТО «Справедливість», вісім тисяч гривень купюрами по 200 грн, список людей, які продають свій голос. Не дотрималися певні кандидати так званого «дня тиші», який передує дню голосування. Окрім того у День виборів підлітки активно розвішували агітацію на центральних вулицях міста.
Варто наголосити, що не всі кандидати поливали брудом один одного. Діючий міський голова Ілля Діков майже не брав участь у передвиборчій агітації, що позитивно відобразилося на його рейтингу.
Анна ЛАПЕНКОВА
Ангеліна МАЛІНОВСЬКА
Вікторія ТРЕТЯКОВА
< Попередня | Наступна > |
---|