Що необхідно знати про коронавірусну інфекцію?

Увага! Сайт оновлюється. Деякі розділи можуть бути недоступні.

Лептоспіроз та його профілактика

Лептоспіроз та його профілактикаЛептоспіроз - це особливо небезпечне інфекційне захворювання з переважним ураженням нирок та печінки. Хворіють на це захворювання як люди, так і тварини. Серед тварин це захворювання може перебігати без клінічних проявів, а для людей, в більшості випадків, закінчується смертю, особливо при пізньому зверненні за медичною допомогою.

   Епідемічна ситуація щодо захворюваності на лептоспіроз в Київській області залишається напруженою. Щороку реєструється 10-15 випадків лептоспірозу. В Києво-Святошинському районі, завдяки проведенню щорічної суцільної дератизації, протягом останніх трьох років не зареєстровано жодного випадку лептоспірозу. Але епізоотії лептоспірозу серед гризунів не припиняються, що підтверджується результатами досліджень гризунів в лабораторії ОНІ обл. СЕС.

Як здійснюється зараження?

Основним джерелом лептоспір у природі є мишовидні гризуни  (щури, миші), від яких заражаються люди і свійські тварини. Для людини  додатковим (крім гризунів) джерелом збудника хвороби є свині, велика рогата худоба, собаки та інші дикі та домашні тварини, які заразилися від гризунів. У тварин хвороба часто протікає безсимптомно, у вигляді довготривалого носійства, при цьому лептоспіри  у великій кількості виділяються з сечею в зовнішнє середовище.У відкритих водоймищах лептоспіри можуть виживати до 1 місяця, у вологому грунтідо 270 днів, добре переносять морози. Швидко гинуть в кислому середовищі, миттєво -  при кип’ятінні.

Люди заражаються лептоспірозом при купанні, рибальстві, як літньому, так і зимовому, споживанні зараженої лептоспірами води, харчових продуктів, особливо тих, що зберігаються в погребах, під час догляду за хворими тваринами. Існує професійний ризик захворювання у косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних   підприємств та інших.

З моменту зараження до початку хвороби проходить від 6 до 20 днів. Хвороба починається раптово (хворий точно може вказати часи свого захворювання): у здорової на вигляд людини з’являється гарячка з підвищенням температури тіла до 38-40º, турбують сильний головний біль, а також біль м’язів усього тіла, особливо нижніх кінцівок, настільки, що людина не може встати на ногице одне з найхарактерніших ознак захворювання. Інколи захворювання може починатися як ГРЗ. Якщо вчасно не звернутися до лікарявиникають тяжкі ускладнення печінки і нирок, що ведуть до смерті. Смерть може наступити вже через 5 днів після початку захворювання, при тяжкому перебігу. У хворого на лептоспіроз кожний втрачений день зменшує шанси на виживання, пам’ятаючи про це, хворому з високою температурою необхідно негайно звернутися до лікаря і лікуватися тільки у лікарні.

 

Як вберегтися від лептоспірозу?

  Запобіжні заходи повинні бути спрямовані перш за все на ліквідацію джерела заразного початку, а саме -  знищення пацюків і мишей з метою попередження захворювання лептоспірозом як людей, так і тварин. При догляді за тваринами, як на фермі, так і вдома, необхідно користуватися спеціальним одягом (це рукавиці, халат, чоботи).

  Боротьба з гризунами, які є довготривалими носіями лептоспір та виділяють їх із сечею в навколишнє середовище, повинна проводитися всіма доступними засобами (капкан, пастка, приманка).

 Для недопущення передачі інфекції харчовим шляхом, не вживайте сиру воду з неперевірених джерел та відкритих водоймищ; не пийте не кип’ячене молоко, необхідно захищати продукти харчування від доступу гризунів, не вживати овочі і фрукти не митими.

  Не допускати випас великої рогатої худоби на берегах водоймищ та не ловити рибу в заборонених місцях.

   Дотримання мір профілактики допоможе захиститися від небезпечного для здоров’я і життя захворювання.

 

Лікар епідеміолог

Києво-Святошинської рай СЕС               Ковтун Оксана Вікторівна